Fejerverkai, jų atsiradimo istorija

2022-02-12

Fejerverkai, jų atsiradimo istorija

Fejerverkai – tai pirotechnikos gaminių kategorija, skirta vizualiniams bei garso efektams sukurti ir naudojama pramogų tikslais. Pats žodis „fejerverkai“ kildinamas iš vokiečių kalbos – Feuerwerk (‘ugnies darbas’), greičiausiai, kad atkeliavo į mūsų žodyną per slavų kalbas. Kitaip sakant tai spalvotos dekoratyvios ugnys, gaunamos iššovus į orą specialias raketas ar sviedinius arba uždegus ant žemės (gali būti ant įvairios formos karkasų) pirotechninį užtaisą. Fejerverkai dažniausiai naudojami per kultūrines, religines ar kitokias masines iškilmingas šventes. Fejerverkai būna įvairių formų ir efektų – trasų (ryški kometa, uodega), kibirkščių, spiečių, sūkurių, kamuoliukų pavidalo, įvairių geometrinių figūrų. Naudojant fejerverkus sukeliami šie efektai: garsas, šviesos, dūmai. Fejerverkai dar klasifikuojami pagal tai kur jie atliekami – iššaunami į orą arba atliekami ant žemės. Iššaunami fejerverkai į orą pakeliami naudojant raketinį variklį arba iššaunami iš specialių vamzdžių (kaip iš patrankos).  Fejerverkai dažniausiai yra popierinis arba kartoninis vamzdelis arba kitoks korpusas, užpildytas pirotechniniu mišiniu, o kartu visa tai vadinama fejerverkų užtaisu. Šie užtaisai pagaminami taip, kad uždegus jį, įvyksta šūvis, o pakilęs į atitinkamą aukštis užtaisas susprogsta ir suformuoja įvairiaspalvių liepsnų ar net figūrų efektą.

Fejerverkų istorija prasideda apie 200 m. p.m.e. kuomet Kinijoje, Hanų dinastijos valdymo metu, atsiradus tradicijai mėtyti sauso bambuko stiebo gabaliukus į ugnį, kur jie garsiai sprogdavo. Šis ritualas buvo atliekamas tikint, kad garsūs sprogimai atbaido piktąsias dvasias. Tik po beveik tūkstančio metų kinų alchemikams (kitur minimas virėjas, sumaišęs ne tuos ingredientus) netyčia išradus paraką (apie 800 m.), vietoje bambuko pradėti naudoti užtaisai – tūtelės (popierinės arba medinės) pripildytos parako, kurias padegus įvykdavo sprogimas. Tai buvo pirmieji fejerverkai. Tai buvo tų dienų sprogalų (petardų) analogas, duodantis praktiškai tik garsinius ir dūmų efektus, be jokio gražaus vizualinio efekto.

Išradus paraką, Songų dinastijos valdymo metu (X – XIII amžiuje), Kinijoje fejerverkai tapo tradiciniu įvairių švenčių atributu. Fejerverkų mokslas ir menas tapo atskira profesija. Kinijoje pirotechnikai buvo labai gerbiami už savo žinias bei gebėjimą atlikti fejerverkus, nes tuo metu tai buvo gana sudėtingos technologijos. 1110 m. šaltiniuose minimas Kinijoje vykęs grandiozinis fejerverkas kovos menų demonstracijos metu, siekiant pamaloninti Imperatorių Huizong Song ir jo svečius. Kituose rašytiniuose šaltiniuose minima ir tai, kad eiliniai gyventojai turėjo galimybių įsigyti fejerverkų pas vietinius prekeivius savo reikmėms, tad tai nebuvo vien tik kilmingųjų pramoga. 1264 m. įrašuose minimi pirmieji grandioziniai fejerverkai, kurie buvo iššauti raketų pagalba.

Įvairiaspalviai fejerverkai atsirado ne iš karto. Pirma jie būdavo tik baltos arba geltonos spalvos atspalvių. XIII amžiuje parakas paplito po artimuosius rytus bei atkeliavo ir į Europą. Nuo XIV a. buvo pradėti gaminti fejerverkai, o XVII amžiuje Europoje fejerverkai buvo naudojami gana plačiai įvariose religinėse apeigose, valdovų rengiamose šventėse bei visuomenės pramogoms. Tačiau iki pat 19 amžiaus visi fejerverkai buvo tik sprogimai lydimi geltonų ir baltų kibirkščių, todėl jų įspūdingumas labai priklausė nuo pirotechnikų išmonės. Buvo naudojama daug taip vadinamų „sodų“ fejerverkų – ant žemės montuojamų įvairių figūrų, besisukančių ar kitaip judančių konstrukcijų, kuriose montuojami fejerverkai sukurdavo skirtingus vizualinius efektus. Ir tik apie 1830 metais, atradus naujus cheminius junginius, Italijos pirotechnikai sukūrė pirmuosius spalvotus fejerverkus, kurie degė žalia, raudona ar violetine spalva. Nuo to laiko tobulėjanti chemijos pramonė bei pirotechnikos ir fejerverkų technologijos sukūrė daugybę įvairaspalvių ir įvariaformių fejerverkų, kurie džiugina savo vaizdais žiūrovus. Šiais laikais Europoje yra šalys, kuriose vietinė fejerverkų gamyba bei panaudojimas įvairiose šventėse yra svarbi kultūros dalis. Tai Italija, Ispanija, Malta.

Tuo tarpu Lietuvoje daugelis savivaldybių pradeda riboti fejerverkų panaudojimą miesto šventėms. Lietuvos Respublikos Seimo komitetuose yra svarstomas projektas dėl fejerverkų gaminių prekybos ir naudojimo griežtinimo, manome kad sveikas protas nugalės ir uždrausti fejerverkų naudojimo neturėtų, nes tokio ribojimo nėra nė vienoje Europos Sąjungos (ES) šalyje. Tad kol fejerverkai neuždrausti kviečiame užsisakyti ir padaryti Jūsų šventę įsimintiną.

Dalintis Facebook Dalintis LinkedIn

Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.
Naujienlaiškio prenumerata